Månadsmöte 28:e september 2026

Mötet inleddes med att ordförande Kenneth hälsade vår gästföreläsare Arne Bernerklint välkommen. 16 medlemmar hade kommit för att ta del av detta.

Arne inledde sin föreläsning med att berätta att han fotograferat sedan han var barn och att naturen alltid varit motivet. Sedan 20 år är han med i Bio-foto i Stockholms län och favoritmotivet är fåglar.

Han inledde med en serie svartvita bilder som fick illustrera hans vilja att skapa känsla i naturbilderna. Han vill förmedla hur naturen känns och vi får se bl a björnar, vargar och fåglar i svartvitt.

Sedan fortsatte det med främst fåglar från olika delar av världen, från Sydamerika till Ungern och till norra Skandinaviens kyla. Han fokuserar på känslan i stället för motivet. Ljustet betyder allt och sätter hela stämningen.

Vi fick se ett fantatiskt orrspel och han berättde att perspektivet liksom timingen är viktigt. En vacker kungsfiskare förundrade medan han berättade att även bakgrunden är av stor vikt för bilden. Vi fick se en praktejder från norra Norge och en blåkråka som tyvärr ej längre finns i Sverige.

Kontrasterna var stora, från en kolibri i Mellanamerika till en kungsörn i norra Finland. På slutet fick vi även se myskoxarna på Dovrefjell, de såg mycket mäktiga ut. Efter föreläsningen fick han en varm applåd som tack.

Enligt traditionen fick han som gästföreläsare dra lappen med nästa månads ämne och det blev Byggnad.

Nästa aktivitet är morgonfotografering vid Strandsuviken, det är samling vid fågeltornet kl 06:40. Solen går upp kl 07:05.

Svante informerade om riksförbundet RSF och det föreslogs att han vid nästa möte ska visa och gå igenom lite om detta. Sedan tittade vi på medlemmarnas inskickade bilder på temat Upp-och-ner. Tolv medlemmar hade skickat in bilder.

Sedan avslutades mötet för kvällen.